content top

Nerwica depresyjna

Nerwica depresyjna

Nerwica depresyjna nazywana jest także dystymią. Podstawowym objawem tej nerwicy jest wyraźne pogorszenie samopoczucia. W odróżnieniu od depresji, nasilenie objawów w nerwicy depresyjnej jest znacznie mniej nasilone. Zaobserwowano, że dystymia częściej rozwija się u kobiet. Nerwica depresyjna może także występować u osób starszych. Zazwyczaj jest to spowodowane chorobami, pogorszeniem sprawności fizycznej i intelektualnej bądź poczuciem osamotnienia.

Czytaj dalej

Leczenie nerwic

Leczenie nerwic

Każdy rodzaj nerwicy wymaga właściwego sposobu leczenia. Nerwicy nie należy bagatelizować czy lekceważyć, bowiem może nie tylko uprzykrzać wykonywanie codziennych czynności, ale także stanowić zagrożenie życia.

Czytaj dalej

Nerwica hipochondryczna

Nerwica hipochondryczna

Hipochondrycy często traktowani są pobłażliwie przez społeczeństwo. Cechą charakterystyczną nerwicy hipochondrycznej jest ciągłe wynajdywanie u siebie chorób i co się z tym wiąże, częste wizyty u lekarza. Nawet pomimo zapewnień specjalisty odnośnie braku jakichkolwiek chorób, hipochondryk może czuć się chory. Bardzo często może odczuwać bóle brzucha, serca, głowy, a nawet całego ciała. Hipochondrycy nie oszczędzają na swoim zdrowiu. Mogą wydać nawet połowę pensji na lekarstwa i kolejne wizyty lekarskie.

Czytaj dalej

Nerwica histeryczna

Nerwica histeryczna

Nerwica histeryczna charakteryzuje się zróżnicowanymi objawami wśród których można wyróżnić dolegliwości czuciowe, ruchowe oraz psychiczne. W przypadku zaburzeń ruchowych obserwuje się duże trudności z wykonywaniem określonego zakresu ruchu. Porażona kończyna sprawia, że poruszenie nią wymaga znacznego wysiłku. U osób z zaburzeniami ruchu występują także problemy z utrzymaniem pozycji stojącej. Zazwyczaj mięśnie są mocno napięte, przez co trudno wykonać precyzyjne ruchy. Zaburzenia ruchowe polegają również na ruchach mimowolnych, które pojawiają się niezależnie od woli chorego, np. tiki, drgawki.

Czytaj dalej

Nerwica neurasteniczna

Nerwica neurasteniczna czesto rutinoscorbin jest brany przez ludzi w momencie przeziębienia

Nerwice można podzielić w zależności od jej przebiegu oraz charakterystycznych objawów. Jednym z jej przykładów jest nerwica neurasteniczna. Można ją rozpoznać na podstawie charakterystycznych objawów, do których zalicza się m.in. osłabienie oraz rozdrażnienie. W zależności od dominacji jednego z tych objawów wyróżnia się nerwicę hiposteniczną oraz hipersteniczną.

Czytaj dalej

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka to dość częsta przypadłość, która bezpośrednio powiązane są ze stresującym stylem życia. Do charakterystycznych objawów tej dolegliwości zaliczyć można m. in. długo utrzymująca się zgaga oraz niestrawność. Są one szczególnie intensywnie odczuwane po spożyciu posiłku. Chorzy często skarżą się na uczucie pełności w brzuchu oraz ogólny dyskomfort. Typowe są także nasilone bóle brzucha. Trudności związane są z samym przełykaniem pożywienia. W większości przypadków występują również nadmierne gazy, zaparcia, wzmożona potliwość bądź biegunka.

Czytaj dalej
content top