Nerwica neurasteniczna

Nerwice można podzielić w zależności od jej przebiegu oraz charakterystycznych objawów. Jednym z jej przykładów jest nerwica neurasteniczna. Można ją rozpoznać na podstawie charakterystycznych objawów, do których zalicza się m.in. osłabienie oraz rozdrażnienie. W zależności od dominacji jednego z tych objawów wyróżnia się nerwicę hiposteniczną oraz hipersteniczną.

Osoba z tym typem nerwicy szybko się męczy. Jej ruchy stają się wolniejsze. Często odczuwa znużenie, co tyczy się zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Zazwyczaj występują także bóle, głównie zlokalizowane są w pobliżu lędźwi oraz krzyża. Dolegliwości dotyczą również bólu głowy, brzucha czy kołatania serca. W przypadku dolegliwości umysłowych, chorzy często skarżą się na trudności z koncentracją, zapamiętywaniem. Towarzyszy temu uczucie zniechęcenia. W nerwicy neurastenicznej zmęczenie jest najbardziej intensywne o wczesnej porze dnia.

Tłumione rozdrażnienie u osób z nerwicą neurasteniczną może prowadzić do nasilenia uczucia wyczerpania. Przykładem osób, u których dominuje rozdrażnienie są dyrektorzy oraz kierownicy. Można u nich zaobserwować ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków, co sprzyja nie tylko zmęczeniu, ale również narastającej irytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *