Nerwica neurasteniczna

Nerwice można podzielić w zależności od jej przebiegu oraz charakterystycznych objawów. Jednym z jej przykładów jest nerwica neurasteniczna. Można ją rozpoznać na podstawie charakterystycznych objawów, do których zalicza się m.in. osłabienie oraz rozdrażnienie. W zależności od dominacji jednego z tych objawów wyróżnia się nerwicę hiposteniczną oraz hipersteniczną.

Osoba z tym typem nerwicy szybko się męczy. Jej ruchy stają się wolniejsze. Często odczuwa znużenie, co tyczy się zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Zazwyczaj występują także bóle, głównie zlokalizowane są w pobliżu lędźwi oraz krzyża. Dolegliwości dotyczą również bólu głowy, brzucha czy kołatania serca. W przypadku dolegliwości umysłowych, chorzy często skarżą się na trudności z koncentracją, zapamiętywaniem. Towarzyszy temu uczucie zniechęcenia. W nerwicy neurastenicznej zmęczenie jest najbardziej intensywne o wczesnej porze dnia.

Tłumione rozdrażnienie u osób z nerwicą neurasteniczną może prowadzić do nasilenia uczucia wyczerpania. Przykładem osób, u których dominuje rozdrażnienie są dyrektorzy oraz kierownicy. Można u nich zaobserwować ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków, co sprzyja nie tylko zmęczeniu, ale również narastającej irytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *