Czym jest nerwica? Malarone ulotka

Nerwica jest problemem rozpowszechnionym, bowiem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Warto jednak pamiętać, że zaburzenia nerwicowe są procesem długotrwałym. Na skutek bolesnych czy traumatycznych przeżyć, takich jak rozwód, śmierć bliskiej osoby, każdy z nas doświadcza przykrych dolegliwości fizycznych, jak np. bóle głowy, drżenie bądź skurcze mięśni. Objawy te nie są bezpośrednio powiązane z żadną chorobą. Zazwyczaj są efektem indywidualnej reakcji na stres. Ich cechą charakterystyczną jest to, że w większości przypadków nie wymagają leczenia oraz mijają samoistnie.

Tymczasem nerwica utrzymuje się pomimo ustąpienia sytuacji stresowej. Konsekwencje nerwicy są bardzo poważne. Ponadto zaburzenia nerwicowe mają wpływ na czynność poszczególnych układów, takich jak układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, motoryczny, moczowy. Zaobserwowano, że osoby ze zdiagnozowaną nerwicą posiadają także problemy metaboliczne oraz trudności z mową.

Ze względu na to, że nerwica ma różnorodny przebieg, wyróżnia się kilka jej rodzajów. Do zaburzeń nerwicowych zalicza się m. in. różnego rodzaju fobie, nerwice natręctw, lękowe, histeryczne. Dość powszechny problem w wielu krajach to bulimia i anoreksja. Są one zaliczane do zaburzeń odżywiania, jednak schorzenia te mają podłoże nerwicowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *